Miejsca

Pałac Wojanów

Pałac Wojanów

Pałac Wojanów to przepiękny kompleks parkowo-pałacowy, położony nad rzeką Bóbr, w niewielkiej wsi Wojanów na Dolnym Śląsku, ok. 10 km od Jeleniej Góry. Obiekt wyróżnia się bajkowym wyglądem, a także swoją skalą – wraz sąsiadującymi budynkami i parkiem, zajmuje powierzchnię 16 hektarów. Obecnie pałac pełni funkcję konferencyjno-hotelową. Baza hotelowa posiada ponad 180 miejsc noclegowych w tym apartamenty, pokoje premium i pokoje standard. Pałac posiada dwie restauracje na 200 i 50 miejsc. Przy większej z restauracji znajduje się dobrze zaopatrzony bufet oraz parkiet do tańca przy dobrej muzyce. Ponadto, do dyspozycji gości jest kawiarnia, winiarnia, SPA z urokliwym, dużym basenem, jacuzzi, gabinety masażu i wielofunkcyjna sala fitness, a także odkryte korty tenisowe. Do prowadzenia szerokiej działalności kulturalnej udostępnione są dwie sale koncertowe na 200 i 50 miejsc.

Historia

Pierwsze wzmianki o majątku w miejscowości Wojanów sięgają roku 1281, kiedy to właścicielem tych ziem był Eberhard von Schildau. Pierwszy pałac wzniesiono tu w 1607 roku. Inicjatorem był Nikolaus von Zedlitz und Nimmersatt, jednak siedziba została całkowicie zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Pałac – w barokowej formie, którą możemy aktualnie podziwiać tylko w jego wnętrzach – postawił Christoph von Zedlitz w 1667 roku.

W 1754 r. Wojanów nabył kupiec Daniel von Buchs, zlecił barokową przebudowę pałacu. Dobra wojanowskie w 1817 roku przejął Karl Sigismund von Rothkirch, a po nim Karl Albrecht Ike, który w latach 1832–1833 zmodernizował pałac i założył park krajobrazowy. Obiekt przebudowano w duchu klasycystycznej odmiany neogotyku. Autorem projektu był architekt z kręgu Karla Friedricha Schinkla.

Od XVIII wieku majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W pierwszej połowie XIX wieku zewnętrzną formę posiadłości przebudowano na modłę neogotycką za sprawą pomysłu kolejnego właściciela, Karla Albrechta Ike. Założył on także ogromny park krajobrazowy.

W roku 1839 Pałac Wojanów dostała w prezencie od ojca, króla Prus Fryderyka Wilhelma III, księżna Luiza Niderlandzka. Zadecydowano wówczas o przebudowie, która przystosowała rezydencję do nowej funkcji. W latach 30. i 40. XIX w. przekształcono park według planów Petera Josepha Lenne. Pałac pozostawał w rękach rodziny królewskiej do 1908 roku, kiedy to ostatnia spadkobierczyni, Maria zu Wied sprzedała posiadłość.

Po II wojnie światowej rezydencja przeszła na własność państwa. Od 2004 roku pałac jest własnością prywatną, a prowadzone w latach 2005-2007 prace renowacyjne przywróciły mu dawną świetność.
pl_PL