Miejsca

Pałac Sobieszów

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Pałacu Sobieszów

Pałac Sobieszów pochodzi z początku XVIII w. Niegdyś w pałacu mieszkała rodzina Schaffgotschów, która przez kilka wieków zarządzała dobrami w regionie Karkonoszy wprowadzając pierwsze formy ochrony przyrody, a także wspierała rozwój kultury. W Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego czekają dwie interaktywne ekspozycje: „Klimatyczne Karkonosze” oraz „Pałac Sobieszów”. Prócz tego w obiekcie znajduje się sklep z pamiątkami, sale konferencyjne, oraz strefa na kiermasze i rekreację. Ekspozycje są dostępne w czterech językach: polskim, angielskim, czeskim i niemieckim.

Wystawa „Klimatyczne Karkonosze” ma 1600 m² i obejmuje sześć dużych sal tematycznych.;

W ten bardzo efektowny i oryginalny sposób można poznać m.in. geologiczną historię powstania Karkonoszy, i zobaczyć skały i minerały, z których zbudowane jest to pasmo górskie. Sale zaaranżowane są w tajemniczym i lekko futurystycznym klimacie. Ogromnym atutem całej wystawy „Klimatyczne Karkonosze” jest to, że można wszystkiego dotykać i doświadczyć bezpośrednio, dzięki czemu wizyta w obiekcie nie jest angażująca i ma dużą wartość edukacyjną.

Wystawa „Pałac Sobieszów” ma ok. 550 m² i obejmuje 8 sal tematycznych.

Wystawa rozlokowana na parterze budynku pałacowego zaprasza zwiedzających w podróż w czasie. Jej celem jest zaprezentowanie historii i geanologii śląskiego rodu Schaffgotschów.

W gabinecie zarządcy zwiedzający mogą zapoznać się z kopiami oryginalnych dokumentów majątku. Schaffgotschowie w swoich majątkach prowadzili gospodarkę leśną, a także podejmowali próby ochrony karkonoskiej przyrody. W Sali gospodarki leśnej zwiedzający mogą doświadczyć, jak ciężko pracowali karkonoscy drwale w dawnych czasach. W kolejnym pomieszczeniu przez wizjery w specjalnie zbudowanym fotoplastykonie goście mają okazję przyjrzeć się przedstawicielom okolicznej przyrody - na starych grafikach i współczesnych filmach przyrodniczych.

Ostatnia sala ekspozycyjna opowiada o Karkonoskim Parku Narodowym, który - zawiadując terenami dawnego majątku hrabiowskiego - stał się poniekąd spadkobiercą rodu Schaffgotschów.
pl_PL