Miejsca

Jelenia Góra

Jelenia Góra to największe miasto Sudetów Zachodnich, ze wspaniałym widokiem na Karkonosze, nie bez powodu zwana jest Perłą Karkonoszy. Jest centrum administracyjnym, turystycznym i gospodarczym regionu oraz stolicą Euroregionu „NYSA”, skupiającego przygraniczne tereny Polski, Niemiec i Czech.

Jelenia Góra leży średnio na wysokości ok. 330 – 370 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 108,4 km². Rozciąga się na długości 30 km, na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Miasto otaczają ze wszystkich stron pasma górskie: Góry Izerskie – od zachodu, Góry Kaczawskie – od północy, Rudawy Janowickie – od wschodu oraz najwyższe pasmo Sudetów – Karkonosze od południa. Od najbliższego przejścia granicznego z Niemcami dzieli ją 60 km, a z Czechami – zaledwie 25 km.

Jelenia Góra, to miasto o wielowiekowej tradycji i licznych zabytkach. Pierwsze wzmianki pochodzą z XII w. , kiedy to pierwszy gród obronny w tym miejscu wybudował Bolesław Krzywousty w 1108 r. Prawa miejskie otrzymało miasto przed 1281 r. W trakcie II wojny światowej nie zostało zniszczone. Do współczesnych czasów zachowało się tutaj niemało architektonicznych zabytków. Należą do nich Baszta Grodzka z XV w. i Baszta Zamkowa z XVI w. W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII-tego w. W centrum Jeleniej Góry znajdują się również zabytkowe budynki sakralne: kościół Św. Erazma i Pankracego – najstarsza budowla sakralna Jeleniej Góry (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII-tego wieku – największa świątynia w mieście, kościół Najświętszej Marii Panny, aktualnie cerkiew prawosławna Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., kaplica Św. Anny, umieszczona wewnątrz średniowiecznej wieży, bądź zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny.​

Jelenia Góra to również ośrodek kultury. Funkcjonują tu dwa teatry. Filharmonia Dolnośląska, a także wiele muzeów z i galerii w których można obejrzeć wystawy uznanych artystów europejskich. Corocznie w Jeleniej Górze odbywa się m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Jazzowy, Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM, Art & Glass Festiwal.
pl_PL