Miejsca

Bukowiec. Folwark i park.

Bukowiec. Folwark i park.

To niezwykły ośrodek kulturalno-edukacyjny, zlokalizowany w zabytkowym folwarku w Bukowcu, w malowniczej dolinie u podnóża Karkonoszy, w sercu Doliny Pałaców i Ogrodów. Jest obiektem wpisanym na Listę Pomników Historycznych. Klasycystyczny folwark i pałac otacza romantyczny park krajobrazowy o powierzchni ponad 120 ha.

To jedno z pierwszych i największych takich założeń w Polsce. Uznawany jest powszechnie za dzieło prekursorskie angielskiej idei Ornamental Farm w tej części Europy. To idea łącząca walory naturalnego krajobrazu z funkcją gospodarczą majątku ziemskiego.

Farma posiada salę koncertową oraz multimedialną wystawę o Dolinie Pałaców i Ogrodów, która prezentuje potencjał kulturowy regionu. Znaleźć na niej można litografie, zdjęcia, filmy, opisy, historyczne plany, makiety zamków, pałaców i dworów oraz najciekawsze przykłady architektury sakralnej i regionalnej. Część wystawy poświęcona jest twórcom Ornamental Farm – hrabiemu Fryderykowi von Reden i jego żonie Fryderyce.

W budynku dawnego Browaru zlokalizowano multimedialną, interaktywną wystawę „Tajemniczy Las” prezentującą walory przyrodnicze Kotliny Jeleniogórskiej i tradycje myśliwskie tego obszaru. W budynku dawnej Owczarni, od II kwartału 2019 r., znajduje się 10 w pełni wyposażonych sal i pracowni artystycznych m.in. malarska, rzeźbiarska, muzyczna, taneczna, fotograficzna, komputerowa i przyrodnicza. W budynku znajduje się również duża sala konferencyjno-wystawiennicza. W budynku dawnego zarządu mieszczą się jedno i dwupokojowe apartamenty z aneksami kuchennymi. Jeden z nich był w przeszłości wykorzystywany przez hrabiego von Redena do zarządzania majątkiem.

Tło historyczne założenia parkowego

Park krajobrazowy stanowi niewątpliwie największą atrakcję Bukowca. Założony został na przełomie XVIII i XIX w. przez hrabiego Fryderyka von Reden, powstał jako pierwsze założenie romantyczne na Śląsku. Do dziś jest uznawany za dzieło wyjątkowe, łączące walory naturalnego krajobrazu podgórskiego z architekturą i przyrodą. Osiągnięciu wspaniałych efektów krajobrazowych sprzyjało naturalne ukształtowanie terenu: silne wylesienie pagórkowatego otoczenia, jego nawodnienie, pobliski las, niewielkie zagajniki, skupiska stawów i panorama Karkonoszy. Obecnie park zajmuje obszar ponad 120 ha. Na jego terenie znajduje się 10 stawów oraz liczne i naturalne kompozycje skalne. Park jest hołdem hrabiego na cześć jego żony Fryderyki z domu von Massov, dla której polecił wznieść pawilon z otwartym kolumnowym portykiem, zwany później Belwederem, lub Świątynią Ateny, a także szereg innych budowli alegorycznych wzbogacających przestrzeń założenia krajobrazowego. Należały do nich m.in: Dom Ogrodnika, Siedziba Teresy, Dom Rybaka, Dom Łąkowy, Dom Niebieski, wieża widokowa, sztuczne ruiny amfiteatru, czy wreszcie zbudowane na potrzeby mauzoleum rodowego Opactwo. Hrabia von Reden był autorem projektu parku, w pracach projektowych wspierał go Hans Carl Walther, ceniony ówcześnie projektant ogrodów, którego imieniem nazwany jest jeden z okazałych budynków kompleksu. Fryderyka po śmierci męża przejęła w 1815 r. zarządzanie majątkiem i przez następne 39 lat z powodzeniem prowadziła folwark, nadzorując warzenie piwa, hodowlę krów, owiec i ryb oraz produkcję lnianych tkanin na potrzeby armii. Zajmowała się również uprawą drzew i krzewów oraz eksperymentowała z nowymi gatunkami zbóż. Była ponadto mecenasem sztuki, prowadziła otwarty salon i przyjaźniła się z najsławniejszymi osobistościami ówczesnych Prus. W 1841 r. doprowadziła do przewiezienia do Karpacza kościółka znad jeziora Wang, zakupionego w południowej Norwegii i przeznaczonego początkowo dla jednego z berlińskich muzeów.
pl_PL